Doğal Afet Sigortaları Kurumu yani bilinen adıyla DASK, deprem teminat sistemini düzenleyen ve ev sahibi olan her kişiye, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayı şart koşan bir kamu kuruluşudur. Zorunlu Deprem Sigortası da yaşadığınız binada depremin meydana getirdiği maddi zararları, poliçede yer alan teminatlar doğrultusunda karşılamaya yönelik bir sigorta türüdür.

Dask yaptırmak birçok açıdan gerekli ve önemlidir. Ülkemizin bulunduğu coğrafya deprem bölgesi olduğundan ve en tehlikeli doğal afetlerden biri olan deprem felaketi sık yaşandığından DASK poliçesi yaptırmak önemli bir zorunluluktur. DASK poliçen, olası bir depremde veya depremin sebep olduğu infilak, yangın, tsunami ya da yer kaymasında yaşanacak maddi hasarını karşılar. Aynı zamanda toplum için risk paylaşımını gözetir. Bu sayede depremin olumsuz sonuçlarından en az hasar alarak çıkman amaçlanır.

Ek olarak Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmadığın takdirde su ve elektrik gibi abonelikleri açtıramaz, evin ile ilgili yasal bir işlem yapma hakkında da sahip olmazsın. Bu yüzden DASK sigortası yaptırmak önemlidir. Peki deprem sigortası nerede yapılırnasıl alınır? Dask sigorta yaptırma hakkında tüm detayları yazımızda biraraya getirdik. 

DASK Nasıl Alınır?

DASK internet üzerinden hızlıca alınabilir. Yeni poliçe alıyorsan DASK adres kodu ve istenen konut bilgilerini girerek, mevcut poliçeni yeniliyorsan da poliçe numarası ve diğer bilgileri girerek sadece 2 dakikada internetten teklif alabilir, sigorta şirketlerinin DASK ürünlerini görebilirsin. 

Sonrasında online ödeme ile kolayca zorunlu deprem sigortanı satın alman mümküm. Deprem sigortası nasıl yapılır sorusunda fiyat ayırıcı bir kriter değildir yani evinizin DASK primleri sabittir. Acenteden acenteye göre farklılık göstermez. Ancak DASK bedelinin sigorta şirketine göre değişmemesi, aynı şartlar altındaki binalar için geçerlidir. Farklı şartlara sahip binaların farklı DASK primleri vardır. Binaların bulunduğu deprem risk bölgesi, binanın yapı tarzı, brüt yüz ölçümü gibi etkenler DASK fiyatlarını etkiler. Bu nedenle Dask başvurusu için uzun araştırma yapman ve acenteleri dolaşman gerekmez. Fiyat araştırması ile zaman kaybetmek yerine internetten hızlıca Dask yaptırma işlemini gerçekleştirebilirsin.

DASK Başvuru Belgeleri Nelerdir?

DASK başvurusu yapmaya gitmeden önce gerekli belgeleri araştırmalı ve eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Çünkü DASK başvurusu için gerekli evrak ve bilgileri yanlışsız olacak şekilde bildirmek önemli. Aksi halde yaşanabilecek maddi kayıplar sigortalının sorumluluğundadır.

DASK poliçesi için istenilen belgeler ve bilgiler ise şunlardır:

Sigortalının kimlik ve iletişim bilgileri:

 • Adı
 • Adresi
 • Telefonu
 • Cep telefonu
 • T.C. kimlik numarası
 • Vergi kimlik numarası (tüzel kişiler için )

Sigortalanacak binanın bilgileri:

 • Açık adresi
 • Tapu bilgileri ("Tapu olmadan DASK yapılır mı?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin.)
 • İnşa yılı
 • Yapı tarzı
 • Toplam kat sayısı
 • Hasar durumu
Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak, firma, rehber, ücretsiz, top, en, iyi, ucuz, nerede, ne, zaman, nerde, konum, son, dakikka, teknoloj, dijital, ücretsiz, free, nedir, niçin, profesyonel, site, web, firma, ekle, sekme, şirket, kurumsal, ajans, webmaster, oto, otomobil, araç, inşaat, firmalar, mobilya, imalat, üretim, iç, dış, mimar, türkiye, reklam, cam, balkon, ev, servis, teknik, ekip, çekici, vinç, nakliye, nakliya, elektrik, elektronik, kasap, temizlik, organizasyon, düğün, nişan, yaz, tatil, randevu, rezervasyon, otel, bungolov, tesisat, su, kaçak, gider, beyaz, eşya, internet, aksesuar, emlak, gayrimenkul, yıkama, dekorasyon, soğutma, sistem, geri, dönüşüm, lastik, lastikçi, emlakçı